dyl
     W grudniu r. 2000 w Instytucie Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa uruchomiono laboratorium badań dylatometrycznych. Podstawowym urządzeniem wchodzącym w skład tego laboratorium jest dylatometr z możliwością odkształcania DIL805A/D. Umożliwia on wyznaczanie temperatur przemian fazowych w nagrzewanym i chłodzonym materiale. Służy również do generowania wykresów CTPc i CTPi. Dzięki przystawce plastometrycznej możliwe jest odkształcanie w kontrolowanych warunkach.

    Urządzenie pozwala na generowanie rzeczywistych krzywych umocnienia (płynięcia), dzięki którym przy wykorzystaniu pakietów komercyjnych bazujących na MES-ie można przeprowadzać numeryczne symulacje wytwarzania dowolnego asortymentu produkcyjnego dla rzeczywistych własności reologicznych danego materiału. Urządzenie to pozwala również na fizyczną symulację procesów wielostopniowego odkształcania, z jakimi mamy do czynienia w nowoczesnych walcowniach ciągłych. Ponadto istnieje możliwość fizycznych symulacji termomechanicznej obróbki cieplnej oraz modelowania ewolucji mikrostruktury poprzez zastosowanie zmiennych warunków chłodzenia po procesie odkształcania. Próbki cylindryczne nagrzewanie są metodą indukcyjną za pomocą wzbudnika. Takie rozwiązanie zapewnia nagrzewanie z szybkością do 4000K/s. Do chłodzenia wykorzystuje się różne rodzaje gazów. Dzięki zastosowaniu w procesie chłodzenia gazu szlachetnego materiał po obróbce nie posiada warstwy tlenków.dylatomert 1

Obraz3

Obraz1Obraz2

  • Szybkość nagrzewania : 4000 [K/s]

  • Szybkość chłodzenia : 2500 [K/s]

  • Prędkość odkształcenia: 0,01 - 15 [l/s]    

  • Prędkość posuwu tłoka: 0,01 - 150 [mm/s]

Wymiary próbek do badań na dylatometrze


Opiekun laboratorium: dr hab. inż. Bartek Koczurkiewicz
Tel.+48 343250-675
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.