DSC00883

System do badań wytrzymałościowych firmy Instron – model 5969 (50kN)

   Dwukolumnowa maszyna wytrzymałościowa model stołowy 5969, to wysokiej jakości konstrukcja gwarantująca precyzyjną pracę, niezwykłą trwałość oraz uniwersalność zastosowań wynikających ze zmieniających się wymagań dotyczących realizowanych prac badawczych. Idealnie nadaje się do badań w zmiennych warunkach wymagających obciążeń do 50 kN. Oparty jest na układach elektronicznych firmy Instron do sterowania i zbierania danych o najwyższej efektywności oraz zawiera branżowy standard oprogramowania, pakiet Bluehill® 2. Konstrukcja z dwiema kolumnami zapewnia lepsze osiowanie i podwyższoną sztywność w porównaniu z systemami jednokolumnowymi.

Klasa pomiarowa urządzenia: 0,5. Wysokość przestrzeni roboczej 1212 mm. System ten zaopatrzony jest w uchwyty i przystawki do prób rozciągania i ściskania próbek płaskich i okrągłych. Urządzenie posiada cyfrowe sterowanie napędem maszyny ze sprzężeniem zwrotnym od czujników siły i przemieszczenia oraz panel sterujący instalowany na ramie maszyny wytrzymałościowej z podstawowymi funkcjami oraz funkcją ochrony próbki. Akwizycja danych odbywa się z częstotliwością próbkowania do 1 kHz jednocześnie dla kanałów pomiarowych: siły, odkształcenia oraz naprężenia. System wyposażony jest w bibliotekę metod testów ASTM oraz ISO, a otwarta architektura umożliwia użytkownikowi programowanie własnych testów. Pełna zgodność z CE.

DSC00884


Maszyna wytrzymałościowa ZWICK Z/100
  W laboratorium znajduje się również maszyna wytrzymałościowa ZWICK Z/100. Maszyna ta służy do przeprowadzania statycznych prób wytrzymałościowych na ściskanie i rozciąganie w zakresie od temperatury otoczenia do temperatury 1200 °C. Pomiar wydłużenia próbki zapewnia ekstensometr makro (temperatura otoczenia), HT tensometr termiczny MAYTEC pracujący do temperatury 1500 °C oraz trawersa maszyny. Program sterujący badaniem testXpert zapewnia graficzne przedstawienie wyników w układzie współrzędnych o dowolnej konfiguracji, a wydłużenie można przedstawić w [mm] lub [%].

Piec oporowy MAYTEC, w którym można osiągnąć maksymalna temperaturę próbki 1200 °C, posiada trzy strefy grzania pracujące niezależnie. Piec chłodzony jest grawitacyjnie.

Poniżej przedstawiono podstawowe parametry techniczne urządzenia:

  • Siła badania na rozciąganie i ściskanie.................................... 100 kN
  • Szerokość przestrzeni roboczej................................................640 mm
  • Wysokość przestrzeni roboczej..............................................1403 mm
  • Zakres prędkości badania................................0,0005 ÷ 1 500 mm/min

Pomiary odkształceń:

  • extensometr dokładny o dokładności pomiarowej klasy 1 wg DIN EN 10 002 T4, rozdzielczość 0.6 mm/impuls
  • HT- extensometr do pracy przy temperaturach do 1500°C
  • trawersa maszyny

Badania w podwyższonych temperaturach:

  • piec oporowy MAYTEC, Tmax= 1200°C
  • prędkości grzania ( < 1000°C max 30°C/min, >1000°C max 15°C/min)

Maszyna posiada świadectwo uwierzytelnienia i sprawdzenia wystawione przez Zwick – Polska Serice.

DSC00882

 


Młot udarnościowy w układzie Charpy JB-W300A
 
Laboratorium wyposażone jest również w młot udarnościowy w układzie Charpy JB- W300A firmy Time Group inc. Urządzenie, za pomocą którego dokonuje się pomiaru udarności poszczególnych materiałów w postaci specjalnie przygotowanych próbek. Urządzenia przystosowane jest do pracy z próbkami: 10x10x55 mm; 7,5x10x10 mm oraz 5x10x55 mm w oparciu o normy: ASTM E23, ISO 148 -1983, PN-EN 10045-1. Posiada możliwość prowadzenia badań z energiami łamania 150 i 300J. Do obróbki danych służy program komputerowy, który pozawala określić: pochłoniętą energię; wytrzymałość na uderzenia; energię minimalną, maksymalną oraz średnią, odchylenie standardowe dla serii pomiarów.

DSC00885


Urządzenie do nacinania karbu
 
Dodatkowo laboratorium wyposażone jest w urządzenie do nacinania karbu: typ V – 2mm oraz typ U – 2mm. Takie nacięcie karbu gwarantuje jego pełną powtarzalność oraz jednakowe wymiary na całej szerokości próbki.

DSC 0108

 


Komora do wymrażania próbek
  Innym unikalnym urządzeniem znajdującym się na wyposażeniu laboratorium jest komora do wymrażania próbek pozwalająca na wymrażanie do -80°C a nawet -90°C.


Opiekun laboratorium: dr inż. Konrad Laber
Tel.+48 343250-662
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.