Sprzęt w laboratorium analizy mikrostruktury i badań własności materiałów

Mikroskop optyczny Nikon Eclipse MA-200
   
Sprzęt optyczny będący na wyposażeniu laboratorium jest to najwyższej światowej klasy mikroskop optyczny o możliwości obserwacji w świetle odbitym w technikach obserwacji w polu jasnym, polu ciemnym, polnym zakresie polaryzacji światła, jak również przy zastosowaniu kontrast Nomarskiego. Zakres możliwych stosowanych powiększeń mieści się od 50x do 3000x. Mikroskop połączony jest z komputerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie do akwizycji danych oraz ich analizy NIS-Elements. Zakres możliwych powiększeń wraz z pełną automatyką stolika gwarantuje nie tylko zbieranie danych z jednego obszaru ale również z całego obszaru często stanowiącego duży obszar. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne podczas analizy z dużymi powiększeniami np. obszarów pęknięć.

DSC00899
Mikrotwardościomierz FM-700 i twardościomierz FV-700  firmy FutureTech

  W ramach rozwoju laboratorium analizy własności mechanicznych materiałów, w roku 2010, przeprowadzono zakup mikrotwardościomierza FM 700 i twardościomierza FV 700 japońskiej firmy FutureTech. Urządzenie FM 700 mikrotwardościomierz pozwala na pracę z obciążeniami w zakresie 1÷1000g natomiast twardościomierz FV 700 pozwala na pracę z obciążeniami w zakresie 0,3÷30kG oraz pozwalają na prowadzenie pomiarów metodami: HV, HK, HBS, HBW, Kc. Oba urządzenia należące do najwyższej światowej klasy urządzeń powalają na prowadzenie pomiarów twardości zarówno metodą Vickersa i Knoopa. Każde urządzenie jest wyposażone w zestaw obiektywów umożliwiających prowadzenie obserwacji odcisków z powiększeniami 100x, 500x i 1000x mikrotwardościomierz oraz 100x, 200x i 400x twardościomierz. Zakres obciążeń jak i metod w jakich mogą być prowadzone badania umożliwia prowadzenie bardzo szerokiego spektrum wykonywanych prac. Wyżej omówionego sprzęt ma możliwość podłączenia do komputera jako jednostki magazynującej wyniki pomiarów, a samo oprogramowanie urządzeń daje możliwość zgromadzenia do 999 pomiarów jednorazowo i przeprowadzenia ich statystki.

1a Mikrotwardościomierz FM 700

1b
Twardościomierz FV 700


Mikrotwardościomierz Hanemann
   Pozwala na pomiar mikrotwardości z uwzględnieniem twardości poszczególnych faz.
Obciążenie: min. 5g, max. 100gTWARD


Przyrząd do badania parametrów okrągłości detali osiowosymetrycznych Talyrond 30 PC Brytyjskiej firmy Rank Taylor Hobson

PROF2


Profilometr Form Talysurf 50e Brytyjskiej firmy Rank Taylor Hobson

PROF1

 


 

Opiekun laboratorium: dr hab. inż. Grzegorz Stradomski
Tel.+48 343250-782
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.