trjwalcowa walcarka

Trójwalcowa walcarka skośna RSP 14/40

     W grudniu 2011 roku zostało uruchomione nowe laboratorium walcownictwa (w tym materiałów mało plastycznych i trudno odkształcalnych). W laboratorium została zainstalowana jedyna tego typu w kraju trójwalcowa walcarka skośna RSP 14/40, produkcji rosyjskiej firmy ZAO „ISTOK ML”. Jest to walcarka umożliwiająca walcowanie prętów okrągłych z dużymi odkształceniami. Zastosowanie walcarki do walcowania prętów okrągłych umożliwia stosowanie bardzo dużego odkształcenia w jednym przepuście, maksymalna wartość współczynnika wydłużenia 3.

     Unikalna budowa trójwalcowej walcarki skośnej umożliwia badanie nowych materiałów, zwłaszcza materiałów trudno odkształcalnych, do których należą materiały odporne na wysokie temperatury, twarde stopy na bazie Fe, Cr, C, B, stopy ze specjalnymi własnościami magnetycznymi – przykładowo Fercalloy, materiały z bardzo wysoką wytrzymałością na bazie W, W-Re, W-Ni-Fe, stopy z pamięcią kształtu, u których kształt finalny jest uzyskiwany poprzez przeróbkę plastyczną, czy stopy cyrkonu. Wyroby gotowe z tych materiałów stosowane są w kluczowych dziedzinach gospodarki, do których można zaliczyć, m.in. przemysł energetyczny, czy w przyszłości przemysł jądrowy. Obecnie w Instytucie Przeróbki Plastycznej i Inzynierii Bezpieczeństwa realizowane są prace związane z procesem walcowania w trójwalcowej walcarce skośnej stopów magnezu oraz aluminium.

     Podstawowe parametry techniczne walcarki to:

 • kąt zukosowania osi walca: 18°, (podczas walcowania w tradycyjnych walcarkach skośnych maksymalna wartość kąta zukosowania walców wynosi 16°),
 • średnica wsadu: od 20 do 40 mm,
 • średnica wyrobu gotowego: od 14 do 35 mm,długość wyrobu gotowego: do 6000 mm,
 • współczynnik wydłużenia: do 3, wydajność: od 0,2 do 1,5 Mg/godz.,
 • moc silników: max. 3 x 11,5 kW.trjwalcowa walcarka

  trjwalcowa walcarka1

 


Walcarka DUO 300

   Podstawowe parametry techniczne walcarki Duo 300 to:

 • walce robocze o średnicy 300 mm,
 • długość walca 300 mm,
 • wymiary wsadu nie przekraczające 50 x 80 mm,
 • wymiary produktu końcowego 30 x 30 mm,
 • prędkość obrotowa walca 26 obr/min,
 • prędkość walcowania 0,45 m/s,
 • moc silników:  2 x 75 kW.

walcarka duo300 1
walcarka duo300 2
walcarka duo300 3
walcarka duo300 4


Walcarka DUO150

   Walcarka duo o średnicy walców 150 mm i długości beczki 170 mm; jest ona również wyposażona w urządzenia do pomiaru parametrów energo-siłowych.

DSCN4581

walcarka duo150DSCN4582


Prasy hydraulicze

  Laboratorium wyposażone jest także w dwie prasy hydrauliczne:

 • Prasa hydrauliczna PWH-250R jest przeznaczona do operacji: tłoczenia, wyciskania oraz kucia, itp.
 • Prasa PHM hydrauliczna 250C „Ponar-Żywiec” przeznaczona do realizacji procesu tłoczenia.

Prasa hydrauliczna ramowa PWH-250R przeznaczona jest do wykonywania wszelkiego rodzaju operacji obróbki plastycznej metali, takich jak np.: tłoczenie, przeciskanie, nitowanie itp. Prasa wyposażona jest w suwak dla zachowania większej sztywności i równoległości ruchu stołu górnego. Jest to realizowane za pomocą ośmiu bloków tocznych, prowadnicowych. Siłownik główny posiada układ pomiaru siły nacisku i przebytej drogi. Prasa posiada napęd hydrauliczny z płynnie regulowaną siłą nacisku i charakteryzuje się następującymi parametrami technicznymi:

-    nacisk regulowany (I zakres) 130 kN ¸ 2500 kN

-    siła powrotu siłownika głównego 1270 kN

-    ciśnienie nominalne w instalacji siłownika głównego 328bar

-    skok min. 20 mm

-    skok max 500 mm

-    szybkość ruchu w dół (robocza) 5-40 mm/s

-    szybkość ruchu w górę (powrót) 77 mm/s

-    prześwit między kolumnami prasy 960 mm

-    powierzchnia stołu prasy 800 x 800 mm

-    masa prasy i agregatu (bez oleju) ~11 000 kg

-    moc silników pomp 110 kW

-    moc zainstalowana 111 kW

-    przystosowanie do instalacji ochronnej TN-C lub TN-S

-    zabezpieczenie główne 250A (zwłoczne).

Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą programowalnego sterownika logicznego BERNECKER & RAINER z dotykowym panelem operatorskim. Absolutny pomiar położenia płyty prowadzonej prasy oraz płyty poduszki hydraulicznej dolnej realizowany jest przez przetworniki położenia firmy BALLUFF, który udostępnia wynik pomiaru za pomocą sygnału analogowego. Wynik ten jest przedstawiany na ekranie panelu operatorskiego w postaci graficznej i cyfrowej. Prasa może pracować w cyklu automatycznym oraz ręcznym. Wysuw siłownika w cyklu automatycznym odbywa się w dwóch fazach. Faza pierwsza to szybki ruch dobiegowy, a faza druga to wolny ruch roboczy. Powrót siłownika do pozycji wyjściowej odbywa się ze stałą prędkością. Górna pozycja (wyjściowa), pozycja przełączania z ruchu szybkiego na wolny, nacisk zwrotny, prędkość robocza oraz dolna pozycja zwrotna siłownika są nastawiane na panelu operatorskim. Prasa wyposażona jest w rejestrację danych nacisku głównego siłownika względem położenia.

prasa2

      Prasa hydrauliczna 250C Żywiec służy do wykonywania operacji kucia swobodnego na gorąco i na zimno, procesów formowania tworzyw sztucznych, ponadto służy do wykonywania operacji tłoczenia na zimno i na gorąco. Nacisk może być realizowany zarówno przez górną płytę roboczą jak również poprzez działanie wypychacza. Prasa może działać zarówno w trybie sterowania automatycznego jak również ręcznego. Posiada możliwość podgrzewania narzędzi.- siła nacisku 2500 kN

- skok suwaka 30 mm/s

- posuw roboczy 10mm/s

- skok wypychacza 45mm/s

- siła nacisku wypychacz 150kN

prasa1

 


Ciągarki

  Laboratorium wyposażone jest także w dwie ciągarki:

 • jednobębnowa
 • ławowa

Ciągarka jednobębnowa (D = 600 mm ), umożliwiająca ciągnienie drutów między innymi w zakresie średnic od ø= 1.0 ÷5,5 mm. Prędkości ciągnienia tej ciągarki mogą wynosić: 0,6; 1,1 lub 1,6 m/s przy zastosowaniu ciągadeł konwencjonalnych lub ciśnieniowych. Przewiduje się rozbudowę stanowiska w celu uzyskania możliwości takich jak:
-
pomiar siły ciągnienia,
-
sterowany obrót ciągadła w skrzynce ciągarskiej,
-
ciągnienie posuwne.

Ciągarka ławowa daje możliwość ciągnienia prętów i rur, oraz badania wytrzymałości zmęczeniowej (obrotowe zginanie) drutu.

 

Obraz5

 Jednostopniowa ciągarka do drutówObraz4Ciągarka ławowa do rur i prętów


Piec komorowy
  Dodatkowo laboratorum wyposażone jest w dwa piece komorowe do nagrzewania próbek do badań. Piece przystosowane są do prowadzenia różnych procesów obróbki cieplnej stali i nie tylko do maksymalnej temperatura pracy 1200 [oC]. Posiadają możliwość precyzyjnego osiągnięcia wymaganej temperatury a także długi czas przetrzymania w żadanej temperaturze.

DSCN4585


Kamera termowizyjna ThermaCAM SC640 firmy FLIR Systems
kamera
   Ponadto na wyposażeniu laboratorium znajduje się kamera termowizyjna ThermaCAM SC640 firmy FLIR Systems. Jest to ręczna kamera termowizyjna wyposażona w niechłodzony detektor, generująca obrazy o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Kamera ta jest idealnym narzędziem do wykonywania profesjonalnych badań termowizyjnych. W połączeniu z nowym oprogramowaniem ThermaCAM Reporter™ jest niezwykle efektywnym rozwiązaniem dla inspekcji w paśmie podczerwieni, zakończonych zaawansowanym raportem archiwizującym wykonane pomiary. Integracja kamery termowizyjnej, aparatu cyfrowego, lampy oświetlającej i celownika laserowego pozwala wykonać więcej pomiarów w krótszym czasie. Podczerwień i fotografia razem z innymi informacjami zarejestrowanymi w kamerze ThermaCAM SC640 podczas badań są całkowicie zintegrowane w nowym programie ThermaCAM Reporter, które pozwala na zaawansowaną analizę zmian temperatur i automatyczne tworzenie raportów. Kamera umożliwia badanie rozkładu temperatury materiałów w szerokim zakresie temperaturowym. Jest wykorzystywana zarówno w warunkach laboratoryjnych jak również bezpośrednio w hutach. Umożliwia badanie rozkładu temperatury metalu na każdym etapie procesu produkcyjnego. Otrzymane termogramy umożliwiają analizę rozkładu temperatury powierzchni materiału między innymi na jego długości. Kamera umożliwia również badanie zdolności chłodzącej urządzeń do przyspieszonego chłodzenia pasma w linii walcowniczej dla różnych warunków chłodzenia. Ponadto pozwala na określenie temperatury walców. Kamera termowizyjna ThermaCAM SC640 firmy FLIR Systems. Po analizie otrzymanych termogramów można między innymi weryfikować wartości temperatury przyjmowane do numerycznego modelowania procesów przeróbki plastycznej.


Opiekun laboratorium: Tomasz Garstka
Tel. +48343250-767
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.