plastometr1

Plastomer skrętny STD 812 – Thermoanalyse GmbH

  Plastomer skrętny umożliwia wyznaczenie charakterystyk plastyczności materiałów z uwzględnieniem zmiennych temperatur i prędkości odkształcenia, nierównomierności odkształceń na długości i przekroju próbki.

Ogólna charakterystyka

  • możliwość skręcania z jednoczesnym rozciąganiem lub ściskaniem,
  • zasada nagrzewania: indukcyjne,
  • maksymalna temperatura badań 1500 °C,
  • prędkość nagrzewania i chłodzenia: do 100 K/s,
  • atmosfera: próżnia 10-4 mbar, gaz obojętny, powietrze.
  • możliwość wprowadzania parametrów badań do programu, takich jak: wymiary próbki, materiał próbki, parametry procesu, itp.
  • możliwość generowania i edytowania wykresów w różnej konfiguracji, np. zmiana temperatury w czasie, wykresy siły, odkształcenia, prędkości odkształcenia, itp.
 

Skręcanie

Rozciąganie i ściskanie

Prędkość obrotowa

Siła podczas odkształcania

do 800 obr/min

do 25kN

Prędkość odkształcenia

do 50 s –1

do 1,0 s-1

Rzeczywiste odkształcenie

do 10,8

do 0,7(ściskanie) i do 0,4 (rozciąganie)

 

plastometr4

plastometr2


Plastomer skrętny

  Plastomer skrętny umożliwia między innymi wyznaczenie charakterystyk plastyczności materiałów z uwzględnieniem zmiennych temperatur i prędkości odkształcenia, nierównomierności odkształceń na długości i przekroju próbki. Dzięki temu możliwe jest opracowanie ujednoliconej procedury wyznaczania charakterystyk plastyczności w próbie skręcania na gorąco.

Zakres realizowanych badań:

  • wyznaczenie zależności naprężenia uplastyczniającego od odkształcenia dla zmiennych w szerokim zakresie temperatur i prędkości odkształcenia, przydatnych głównie do oceny parametrów energetyczno-siłowych procesów przeróbki plastycznej oraz do symulacji procesu kształtowania metodami numerycznymi,
  • wyznaczenie wartości granicznego odkształcenia dla zmiennych temperatur, prędkości odkształcenia, stanu naprężenia, co pozwala na ustalenie optymalnych temperatur procesu technologicznego, a także stwarza możliwości porównawczej oceny plastyczności materiałów z oddzielnych wytopów w zależności od składu chemicznego, struktury i warunków wytwarzania, symulacja rzeczywistych procesów przeróbki plastycznej poprzez realizację odkształcenia nieciągłego z uwzględnieniem zmienności temperatury i sposobu stygnięcia

Próbki po badaniach plastometrycznych mogą być poddane badaniom metalograficznym w celu oceny struktury i własności materiału po odkształceniu plastycznym i stygnięciu w określonych warunkach, co może być wykorzystane do badania zjawisk zachodzących w materiale i daje podstawy projektowania obróbki cieplno-plastycznej.


Opiekun laboratorium: dr inż. Konrad Laber
Tel.+48 343250-662
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.